Zastosowanie stali nierdzewnej w kuchni

Kategoria: Blog

stal nierdzewna w kuchni

Stal nierdzewna cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Znajduje zastosowanie w budownictwie, architekturze i przemyśle. Wiele przedmiotów i sprzętów ze stali nierdzewnej spotkać możemy również w naszych kuchniach. Kiedyś produkowano z niej głównie sztućce, przede wszystkim doskonałe jakościowo noże. Obecnie zawładnęła całą kuchenną przestrzenią.

Stal nierdzewna — co to właściwie jest?

Stal nierdzewna to stop kilku związków chemicznych, które w połączeniu ze sobą tworzą odporny, wytrzymały i solidny materiał. Kluczowy składnikiem stali nierdzewnej jest chrom, który tworzy na stalowej powierzchni tlenek chromu. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za właściwości antykorozyjne. Im więcej chromu, tym lepiej dla stalowych przedmiotów. Dlatego kupując stalowe akcesoria do kuchni, warto zwracać uwagę, aby ilość chromu wynosiła minimalnie 11%.

Stal nierdzewna w kuchni

Piekarniki, płyty grzewcze, kuchenki mikrofalowe, okapy nierdzewne — stal występuje w naszych kuchniach pod różnymi postaciami. Ze stali nierdzewnej wykonane są również chlebaki, czajniki, a nawet miski, talerzyki, garnki, sztućce itd. Używamy ją praktycznie każdego dnia. Coraz częściej występuje również jako element oryginalnych dekoracji, fragmentów mebli czy przedmiotów użytkowych.

Za jej popularność i szerokie zastosowanie odpowiadają przede wszystkim niesamowite właściwości, którymi się wyróżnia ten materiał. Jak sama nazwa wskazuje — jest odporna na korozję. Świetnie radzi sobie w zetknięciu z wodą i wilgocią, której przecież w kuchni nie brakuje. Dodatkowo nie wchodzi w reakcje ze środkami chemicznymi lub kwasami. Jest odporna na wysokie i niskie temperatury, więc można bez obaw umieszczać ją na kuchenkach lub obok. Stali nierdzewnej nie można odmówić też walorów estetycznych. Stalowe, nierdzewne przedmioty doskonale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.