Wyposażenie ze stali nierdzewnej w lokalach gastronomicznych

Kategoria: Blog

Wyposażenie ze stali nierdzewnej w lokalach gastronomicznych

Wyposażenie kuchni w lokalach gastronomicznych powinno być dobrane z niezwykłą uwagą i starannością. Wszystkie meble oraz dodatkowe akcesoria kuchenny powinny spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny, a także zapewniać łatwość w codziennym użytkowaniu oraz cechować się estetycznym wyglądem. Nie bez powodu w restauracjach stosowane jest wyposażenie kuchni nierdzewne wykonane z dobrej jakości stali.

Zastosowanie mebli ze stali nierdzewnej w lokalach gastronomicznych

Meble ze stali nierdzewnej są coraz częściej wykorzystywane w różnorodnych lokalach gastronomicznych, restauracjach, pubach, kawiarniach, cukierniach itd. Stal nierdzewna to doskonałe rozwiązanie zarówno podczas przygotowywania posiłków w kuchni, jak i eksponowania gotowych już potraw. Stal nierdzewną stanowi wyjątkowa mieszanka żelaza, węgla, chromu, która cechuje się wytrzymałością na korozję zarówno w trudnych warunkach atmosferycznych, jak i pod wpływem działania różnorakich cieczy, w tym kwasów.

Wyposażenie kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej jest odporne na korozję, a także wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości. Nie mniej istotny jest również bardzo estetyczny wygląd mebli czy sprzętów stalowych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej restauratorów decyduje się właśnie na tego typu rozwiązanie. Warto wspomnieć również, że meble ze stali nierdzewnej wyróżniają się z jednej strony lekkością, z drugiej zaś niezawodną stabilnością.

Kuchnia w restauracji to przestrzeń, gdzie liczy się przede wszystkim dobra organizacja pracy oraz bezpieczeństwo. To miejsce, gdzie często panuje pośpiech i niebezpiecznie wysokie temperatury. Wybierając meble do kuchni restauracyjnej, należy zwrócić uwagę na to, czy poszczególne elementy wyposażenia, np. blaty kuchenne stołów, będą wytrzymałe na wysokie temperatury. Stal nierdzewna za sprawą swoich właściwości jest tworzywem, które nie można podpalić. Dodatkowo nie odkształca się pod działaniem ciepła. Jest to metal, który rozkłada ciepło równomiernie, a więc gwarantuje względne bezpieczeństwo użytkownikom kuchni. Jest również odporna na uderzenia, więc nie ma ryzyka pęknięcia czy ukruszenia jak w przypadku np. blatów kamiennych.