Jak czyścić i konserwować stal nierdzewną?

Kategoria: Blog

kuchnia nierdzewna

Stal nierdzewna to niezwykle elegancki, trwały materiał. Ma bardzo wiele zalet, dlatego też coraz częściej wykorzystywany jest do produkcji mebli kuchennych, łazienkowych, restauracyjnych, a nawet przemysłowych. Cechuje się wytrzymałością i niezwykłą odpornością na różnorodne czynniki zewnętrzne. Warto jednak pamiętać, że stal nierdzewna to specyficzne tworzywo, które wymaga zastosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Tylko dzięki temu zachowa swoje doskonałe właściwości przez bardzo długi czas.

Piekarnik, lodówka, kuchenki, płyty grzewcze, okapy, zlewozmywaki, wanny ze stali nierdzewnej — coraz więcej elementów wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych, użytkowych czy przemysłowych wykonanych jest z tego wyjątkowego tworzywa. Oto kilka przykładowych sposobów na skuteczne oczyszczanie stalowych powierzchni nierdzewnych.

Jak czyścić stal nierdzewną?

Do czyszczenia elementów wykonanych ze stali nierdzewnej należy stosować miękkie, delikatne ściereczki. Trzeba unikać ostrzejszych myjek, ponieważ mogłyby zarysować powierzchnię, pozostawiając trudne do usunięcia ślady.

Stal odporna jest stosunkowo odporna, jednakże warto stosować detergenty, które są stworzone z myślą o pielęgnacji właśnie tego tworzywa. Będziemy mieć wówczas pewność, że preparat dokładnie oczyści i zakonserwuje tworzywo, a jednocześnie nie przyczyni się do powstania żadnych ewentualnych zniszczeń.

Istnieje kilka łatwych i szybkich sposobów na domowe oczyszczanie stali nierdzewnej. Sprawdzą się w szczególności, gdy zabrudzenia są stosunkowo świeże i nie są zbyt silne czy zaschnięte. Do oczyszczenia niektórych zabrudzeń wystarczy woda, mydło i delikatna szmatka. Równie dobre efekty można osiągnąć, stosując wodę sodową, ocet lub sok z cytryny.

Do polerowania powierzchni ze stali nierdzewnej można użyć zwykłej oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci dostępnej w sklepach kosmetycznych czy aptekach. Wystarczy nanieść kilka kropel na ściereczkę, a następnie okrężnymi ruchami przetrzeć nią stalową powierzchnię. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością oliwy.